Europa

Dania. Wiosenna Kopenhaga. Moje ulubione miejsca.

Gdyby moja relacja z Kopenhagą miała status na facebook’u to zdecydowanie najbardziej pasowałby ten “to skomplikowane”. Bo ja za tym miastem jako takim nie przepadam ale są tam dwa miejsca, które uwielbiam! Oba zupełnie różne, oba trochę wyjęte z bajki, tylko każde z innej.

Zimowy Budapeszt.

Zupełnie nie wiedziałam, czego się spodziewać po Budapeszcie. Nie miałam zbyt dużo czasu aby zaplanować pobyt w tym mieście. I może to dobrze bo nie zostałam skażona opinią innych i moje zdanie nie ukształtowało się pod wpływem sugestii innych. Gdybym miała odpowiedzieć na szybko jaki jest Budapeszt to powiedziałabym, że to skrzyżowanie Warszawy i Wiednia. […]

12 podróży w 12 miesięcy czyli podsumowanie roku 2019.

Po koniec zeszłego 2018 roku wpadliśmy na pewien troszkę szalony pomysł. W ciągu 12 miesięcy pojedziemy w 12 mniejszych lub większych podróży. Nie stała za tym planem żadna wielka idea ani cel. Chcieliśmy zdyscyplinować sami siebie i zobaczyć czy damy radę zarówno czasowo jak i finansowo. Nie mieliśmy żadnej listy miejsc, które odwiedzimy ani sprecyzowanego budżetu.

Włochy. Piękne miasteczka nad Gardą.

Lago di Grada to jedno z najpopularniejszych miejsc we Włoszech, co roku szturmowane przez setki tysięcy turystów spragnionych słońca, spektakularnych widoków i pysznego jedzenia. I powiem Wam, że wcale im się nie dziwię bo nad Gardą jest naprawdę pięknie.

Włochy. Turkusowe jeziorka w okolicach północnej Gardy.

Z czym kojarzą Wam się Włochy? Pizza? Pasta? Pyszne, kremowe gelato? A może klimatyczne miasteczka z wąskimi uliczkami i suszącym się praniem? Założę się, że mało kto z Was pomyślał o jeziorach z taflami mieniącymi się różnymi odcieniami turkusu, nad którymi górują strzeliste szczyty.

GRUZJA. STEPY I DAWID GAREDŻA.

Gruzja to nie tylko Wielki Kaukaz z majestatycznymi, poszarpanymi szczytami i zielonymi zboczami. Gruzja to też południowe stepy i skalne miasta, to ciągnące się po horyzont hipnotyzujące pustkowia. Tam gdzieś na skraju tychże pustkowi, na granicy z Azerbejdżanem jest Dawid Garedża – kompleks monastyrów wykutych w skale.

Gruzja w 1,5 minuty. Filmik.

Kochani! Zapraszamy Was na nasz pierwszy film. I choć dużo jeszcze musimy się nauczyć to i tak jesteśmy dumni, że udało nam się zmontować te kilka migawek. Mamy wielką nadzieję, że Wam się spodoba.

Lwów w 3 dni czyli mój mini przewodnik po mieście.

Do Lwowa kupiliśmy bilety na totalnym spontanie, z 10 miesięcznym wyprzedzeniem. Nie wiedzieliśmy o nim zbyt wiele, tylko tyle, że to raczej ładne miasto. W naszych głowach nie było żadnego planu ani pomysłu na zwiedzanie. Ba! Myśleliśmy nawet, że 3 dni to aż nadto i pewnie będziemy się trochę nudzić. Nie mogliśmy się bardziej mylić. […]

Gruzja. Gruzińska Droga Wojenna, monaster Cminda Sameba, Doliny Truso i Juta.

Zakochałam się w zielonych stokach Kaukazu, w galopujących koniach i kwiecistych łąkach. W surowych i groźnych szczytach, w szemrzących strumykach i porywistym wietrze. W wolności i nieśpiesznej drodze. W głębokim oddechu i chwilach zadumy.

Gruzja bez ściemy. Nasza trasa i informacje praktyczne.

Przygotowując się do wyjazdu do Gruzji, przejrzałam dziesiątki blogów, obejrzałam mnóstwo postów na insta i facebook’u. Z tej lektury wyłonił mi się obraz niezwykle pięknego kraju, z przepyszną kuchnią, niezwykle przyjaznymi ludźmi, ot tak zapraszających obcych na supry

Dolny Śląsk. Rudawy Janowickie i Góry Sokole.

Rudawy Janowickie i Góry Sokole to dwa niewielkie sąsiadujące ze sobą pasma górskie gdzie nie dotarła jeszcze masowa turystyka. Pod koniec czerwca przez większość czasu wędrowaliśmy sami wsłuchując się w życie lasu, podglądając mrówki i ciesząc oczy widokami rozciągającymi się z tutejszych szczytów.

Wyspy Owcze. Saksun.

WYSPY OWCZE. INFORMACJE PRAKTYCZNE.

Wyspy Owcze to ciągle “egzotyczny” kierunek. Zlokalizowane “nie wiadomo gdzie” z surowym klimatem i cenami z księżyca. Trzeba się trochę nagrzebać w internetach aby dowiedzieć co i jak, dlatego dziś mam tu dla Was sporo informacji praktycznych, które mam nadzieję ułatwią Wam organizację wyjazdu do tej pięknej krainy.

WYSPY OWCZE. W KRAINIE SMAGANEJ WIATREM.

Ostry wiatr smaga twoją twarz, a Ty stoisz w osłupieniu i się gapisz. Masz przed sobą monumentalne urwiste zbocza w żółtozielonym kolorze, poprzecinane przez strumienie. Wprawnym okiem dostrzegasz pasące się na nich owce. Nad głową co chwila przelatuje jakiś ptak.

(I)Stambuł. W kulturowym tyglu.

Stambuł olbrzymi stwór, który rozłożył swe cielsko na dwóch kontynentach. Oplótł Bosfor i żyje życiem ponad 16 milionów ludzi. Sapie, trzeszczy, rozpada się i odradza. Jest jednocześnie nowy i stary, brzydki i piękny, przerażający i wspaniały. Nie można obok niego przejść obojętnie.

Wiedeń na weekend.

Nie da się zobaczyć Wiednia w weekend. W tak krótkim czasie można go jedynie posmakować, trochę się rozejrzeć, przejść kilka wydeptanych ścieżek. To miasto tak wielu atrakcji, że wybór może przyprawić o zawrót głowy. W tym tekście znajdziecie nasz pomysł na Wiedeń w 48 h. Idealną trasę mix: trochę zabytków, trochę rozrywki, trochę muzeów i trochę przyrody.

Norweskie Tromso. Polowanie na zorzę.

Zobaczyć zielone światła tańczące na niebie to marzenie wielu. Moje też bo niestety podczas lutowej wizyty w norweskim Tromso, położonym na kole podbiegunowym, zorzy nie udało się upolować. Nadal więc z zazdrością spoglądam na zdjęcia innych i planuję kolejny wyjazd w poszukiwaniu zorzy. Co trzeba zrobić aby zorzę zobaczyć: Mieć szczęście!!! Możliwość zobaczenia zorzy to […]

GOZO. THE PLACE TO BE.

Wszyscy, którzy śledzą mojego instagrama wiedzą, że Malta (wyspa) nas nie zachwyciła. Za to Gozo …. oj, Gozo skradło nasze serca. Ta mała wyspa jest dużo mniej zurbanizowana niż jej większa sąsiadka, jest ciągle dzika, trochę zaniedbana i zaskakująca.  A widoki …. co ja Wam tu będę pisać. Zobaczcie sami. XLENDI Małe, bardzo popularne miasteczko […]

Malta w listopadzie.

Wypad grzewczy (dla niewtajemniczonych to taki wypad podczas, którego planujesz nałapać słońca i się wygrzać) w listopadzie do jakiegokolwiek europejskiego kraju wydaje się być średnim (o ile nie kiepskim) pomysłem. A, że ryzyko nam nie straszne a budżet był ograniczony to postanowiliśmy wybrać się na Maltę. Akurat bilety były tanie a loty bezpośrednio z Gdańska […]

Fridhemsplan tunnelbana. Sztokholm. Szwecja. asiajourneys

Stockholm. Tunnelbana.

Metro to nic niezwykłego. Chyba już wszyscy do niego przywykliśmy. A na pewno Ci, którzy w domu za dużo usiedzieć nie mogą. Jeśli myślicie, że nam już zupełnie odbiło skoro postanowiliśmy zwiedzać sztokholmskie metro … oj! to bardzo się mylicie. Metro w stolicy Szwecji absolutnie i totalnie wymiata. Z resztą zobaczcie sami.

Sztokholm. Szwecja. Skansen. Asia Journeys

Stockholm. A vibrant city.

Gdy mój mąż zaproponował wyjazd do Sztokholmu to nie pałałam entuzjazmem. Nie urzekła mnie Kopenhaga, nie urzekło mnie Oslo, dlaczego inaczej miałoby być ze Sztokholmem? A wiadomo, taki wyjazd to też miliony monet kosztuje. No, ale Stary się uparł, więc dałam za wygraną. I powiem Wam, że czasem to dobrze się pomylić. Zacznijmy od rzeczy […]