Azja

12 podróży w 12 miesięcy czyli podsumowanie roku 2019.

Po koniec zeszłego 2018 roku wpadliśmy na pewien troszkę szalony pomysł. W ciągu 12 miesięcy pojedziemy w 12 mniejszych lub większych podróży. Nie stała za tym planem żadna wielka idea ani cel. Chcieliśmy zdyscyplinować sami siebie i zobaczyć czy damy radę zarówno czasowo jak i finansowo. Nie mieliśmy żadnej listy miejsc, które odwiedzimy ani sprecyzowanego budżetu.

GRUZJA. STEPY I DAWID GAREDŻA.

Gruzja to nie tylko Wielki Kaukaz z majestatycznymi, poszarpanymi szczytami i zielonymi zboczami. Gruzja to też południowe stepy i skalne miasta, to ciągnące się po horyzont hipnotyzujące pustkowia. Tam gdzieś na skraju tychże pustkowi, na granicy z Azerbejdżanem jest Dawid Garedża – kompleks monastyrów wykutych w skale.

Gruzja w 1,5 minuty. Filmik.

Kochani! Zapraszamy Was na nasz pierwszy film. I choć dużo jeszcze musimy się nauczyć to i tak jesteśmy dumni, że udało nam się zmontować te kilka migawek. Mamy wielką nadzieję, że Wam się spodoba.

Azerbejdżan bez ściemy. Informacje praktyczne i nasza trasa.

Przed wyjazdem do Azerbejdżanu nie za bardzo wiedzieliśmy czego się po nim spodziewać. Kraj niby muzułmański, niby pustynny a jednak nie do końca, niby nowoczesny a niby nie i to niby towarzyszyło nam do końca podróży bo Azerbejdżanu nie da się opisać prostymi słowami, zawsze jest jakieś “ale”, “niby” lub “nie do końca”.

Gruzja. Gruzińska Droga Wojenna, monaster Cminda Sameba, Doliny Truso i Juta.

Zakochałam się w zielonych stokach Kaukazu, w galopujących koniach i kwiecistych łąkach. W surowych i groźnych szczytach, w szemrzących strumykach i porywistym wietrze. W wolności i nieśpiesznej drodze. W głębokim oddechu i chwilach zadumy.

Azerbejdżan. 3 najpiękniejsze miejsca.

Azerbejdżan to nie jest kraj, który zachwyca widokami od pierwszego wejrzenia. Z pozoru wydaje się być monotonny i nieciekawy. Pierwszemu wrażeniu nie pomagają śmieci walające się przy drodze, radośnie wyrzucane z okien jadących samochodów. Jeśli szukacie w tym kraju spektakularnych krajobrazów to ostrzegam łatwo nie będzie.

(I)Stambuł. W kulturowym tyglu.

Stambuł olbrzymi stwór, który rozłożył swe cielsko na dwóch kontynentach. Oplótł Bosfor i żyje życiem ponad 16 milionów ludzi. Sapie, trzeszczy, rozpada się i odradza. Jest jednocześnie nowy i stary, brzydki i piękny, przerażający i wspaniały. Nie można obok niego przejść obojętnie.

Tajlandia. KOH LANTA YAI. Wyspa nieodkryta.

Na instagramie pojawia się rzadko i rzadko jest to obrazek z palmą na tle powalającego kolorami zachodu słońca. Lanta to wyspa, na której podobno nic szczególnie ciekawego nie ma i jest w tym szczypta prawdy. Widziałam w Tajlandii piękniejsze i bardziej romantyczne plaże, widziałam ciekawszą architekturę i bardziej spektakularne widoki ale Lanta ma w sobie coś, coś co trudno uchwycić w słowa

Tajlandia. Koh Mook. Wyspa, która skradła mi serce.

Mook to nie jest miejsce dla każdego, dobrze poczują się tu Ci, którzy potrafią dostrzec piękno w rzeczach małych, Ci dla których raj to nie tylko biały piasek, delikatnie poruszana wiatrem palma i szum fal ale także stara porzucona łódź czy zmęczony życiem człowiek próbujący wyczarować małą łódkę z kawałka drewna.

Tajlandia. Co spakować?

Tajlandia to kraj rozwinięty i nastawiony na turystykę. Nie trzeba brać z Polski ton rzeczy a jeśli czegoś zapomnicie to najprawdopodobniej bez problemu kupicie na miejscu. W co się spakować?! Najlepiej w plecaki! Dlaczego? Bo w wielu miejscach nie uświadczycie chodników, bo trzeba czasem wejść na łódkę lub przeprawić przez plażę a walizka jest niekompatybilna z łódkami i plażami ;).

Tajlandia. Szczepienia.

Aby wjechać do Tajlandii (a także innych krajów Azji Płd-Wsch) nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe. Szczepieniami zalecanymi są szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, wściekliźnie, japońskiemu zapaleniu mózgu, błonicy/tężcowi (DT), odrze/różyczce (MMR) oraz cholerze. Jest więc tego całkiem sporo, czy my mamy wszystkie? NIE. Przed naszym pierwszym wyjazdem do Azji Płd- […]

TAJLANDIA. KOH LIPE. RAJ UTRACONY.

Gdy 8 lat temu, po raz pierwszy usłyszałam o Koh Lipe podobno była rajem. Nieodkrytą przez masową turystykę wysepką na południowym krańcu Tajlandii. Turkusowa woda, piękne plaże i palmy. W lutym 2018 roku woda nadal była zabójczo turkusowa, plaże urocze a i palm nie brakowało. Pojawiły się jednak hotele, guesthouse’y i resorty zajmując każdy dostępny […]

Książki, które warto przeczytać przed wyjazdem do Azji Płd – Wsch

Jeździmy coraz więcej i dalej. Marzenia o wyjeździe do Wietnamu, Kambodży czy Tajlandii są praktycznie na wyciągnięcie ręki. Szukamy egzotyki: turkusowej wody, palm i świeżych kokosów ignorując wszystko to, co za tymi sielskimi obrazkami stoi. A warto zajrzeć głębiej, zastanowić się przez chwilę, wniknąć w tamtejszego człowieka w jego historię i kulturę. Dlatego przygotowałam dla […]

MALEZJA. GEORGETOWN.

Jeśli miałabym wybrać tylko jedno miasto do odwiedzenia w Malezji to byłoby to Georgetown.  Wystarczy odrobinę przymknąć oczy by poczuć się jakby się wylądowało na łamach książki z baśniami. Zapraszam Was do mojej bajki. 1/ StreetArt. Ernest Zacharevic to człowiek, który stworzył najsłynniejsze georgetowniańskie murale. Wskoczcie na motor lub rower, pobujajcie się na huśtawce. Ruszcie […]